47 Athletes to Represent Alberta at the 2019 Canadian Championships in Artistic Gymnastics

OTTAWA, ON (May 16, 2019) – Team Alberta is set to compete at the 2019 Canadian Championships in Artistic Gymnastics from May 22 – 26, 2019 at Carleton University in Ottawa, Ontario. 26 women and 21 men will represent Alberta as they vie for the title of Canadian Champion in women’s and men’s artistic gymnastics. Accompanying them will be 19 coaches and 10 judges.

For full event details, including schedule highlights and results, visit the Gymnastics Canada event webpage.

To watch videos of Team Alberta in action, follow the Alberta Gymnastics Federation Instagram account. Highlights will also be posted to AGF’s Facebook and Twitter.

 

Athletes, Coaches and Judges Attending

WAG Athletes

High Performance

  • Kyra Cato – Calgary Gymnastics Centre
  • Marisa deGroot – Calgary Gymnastics Centre
  • Piper Johnson – Calgary Gymnastics Centre
  • Ava-Lee MacLean – Norfort Gymnastics Association
  • Avery McCoy – Norfort Gymnastics Association
  • Olivia Pfister – Canmore Illusions Gymnastics Club
  • Malayna Ramos – KIN Gymnastics
  • Jenna Timmons – Calgary Gymnastics Centre

JO 10 (16+) Team

  • Emma Bragg – Altadore Gymnastics Club
  • Montana Fairbairn – KIN Gymnastics
  • Elizabeth Holmstrom – Capital City Gymnastics Centre
  • Calle Inkster – Capital City Gymnastics Centre
  • Jada Mazury – Pegasus
  • Madison Tansowny – Calgary Gymnastics Centre

JO 10 (12-15) Team

  • Nicole Berthiaume – Capital City Gymnastics Centre
  • Abigail Diamond – Pegasus Gymnastics
  • Reese Grolla – Calgary Gymnastics Centre
  • Anna Inkster – Capital City Gymnastics Centre
  • Jamie Kaplan – Capital City Gymnastics Centre
  • Jennie Wotjula – Calgary Gymnastics Centre

JO 9 (11-13) Team

  • Addison Bechard – KIN Gymnastics
  • Melania Buhaj – Altadore Gymnastics Club
  • Chloe Duggan – Calgary Gymnastics Centre
  • Delaram Ghasemi – Norfort Gymnastics Association
  • Rachel Hartman – KIN Gymnastics
  • Zaria Olanrewaju – KIN Gymnastics

     

MAG Athletes

Senior

  • Damien Cachia – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Addyson Cheladyn – Capital City Gymnastics Centre
  • Wolfe Gazer – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Graham Kelly – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Jordan King – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Jackson Payne – Calgary Gymnastics Centre
  • Sasha Semeniuk – Ortona Gymnastics Club
  • Carter Shelton – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Mason Smith – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Elijah Thompson – Calgary Gymnastics Centre
  • Michael Thorpe – University of Calgary Gymnastics Centre

National Open

  • Maksym Baluchynskyy – Ortona Gymnastics Club
  • Joshua Mah – Capital City Gymnastics Centre
  • Brendan Ng – Gymtastics Gym Club
  • Gabriele Romano – Calgary Gymnastics Centre
  • Aidan Sawatzky – Calgary Gymnastics Centre
  • Tomas Scaber – Capital City Gymnastics Centre
  • Juan Trujillo – Capital City Gymnastics Centre
  • Rylan Wagner – Pine Valley Gym Centre

Junior (14-15)

  • Toby Cairns – Calgary Gymnastics Centre
  • Nathan Broughton – Gymtastics Gym Club

  

Coaches

WAG

  • Janna Ball – Calgary Gymnastics Centre
  • Josh Bredewout – Norfort Gymnastics Association
  • Jordana Drukarsh – Canmore Illusions Gymnastics Club
  • Judy Howard-Holmes – KIN Gymnastics
  • Kelly Kelso – Calgary Gymnastics Centre
  • Krystle-Lee MacLean – Norfort Gymnastics Association
  • Amy Miller – Altadore Gymnastics Club
  • Jeremy Mosier – Pegasus Gymnastics
  • Zoltan Nagy – Capital City Gymnastics Centre
  • Wynand Pretorius – Altadore Gymnastics Club
  • Alin Vermesan – KIN Gymnastics
  • Darren Webster – Calgary Gymnastics Centre
     

MAG

  • David Boucher – Capital City Gymnastics Centre
  • Bin Fan – Calgary Gymnastics Centre
  • Salvador Garcia – Calgary Gymnastics Centre
  • Mada Li – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Brandon O’Neill – Ortona Gymnastics Club
  • Nadov Simineaur – Gymtastics Gym Club
  • Tony Smith – University of Calgary Gymnastics Centre
     

Judges

  • Krista Cameron
  • Jamie Ellacott
  • Carolyn Foster
  • Chris Grabewecky
  • Mark Heiderich
  • Ray Heiderich
  • MaRae Juska
  • Kelly Mock
  • Brady Spencer
  • Sheri Wilson