Men’s Artistic Gymnasts Who Would Have Represented Alberta at Westerns This Weekend

Today through May 3rd Alberta’s best would have been competing at the 2020 Artistic Western Canadian Championships that were set to take place in Richmond, BC. They would have been joined by athletes from Manitoba, Saskatchewan, British Columbia, Yukon and Northwest Territories where all would vie for the title of Western Canadian Champion.

Due to COVID-19 all events have been cancelled but prior to these cancellations Alberta’s Men’s Artistic Gymnastics team had been selected based on 2 of 3 trials that took place; Copeland Classic Hosted by Spruce Grove Aerials Gymnastics and the Salto Gymnastics Challenge hosted by Salto Gymnastics. Athletes would have also been selected to compete in Women’s Artistic Gymnastics (WAG) but unfortunately event cancellations began before the WAG trial events took place.  

The Alberta Gymnastics Federation congratulates all our qualifying athletes and eagerly awaits the time that gymnastics clubs can reopen their doors and we can once again come together through competitions such as this. Keep staying strong everyone!
 

Alberta’s Men’s Artistic Gymnastics (MAG) Team to Westerns  

 
Provincial 4

  • Bilal Ali – Ortona Gymnastics Club
  • Anthony De Gannes – Capital City Gymnastics Centre
  • Carter Gibbons – Dynamyx Gymnastics Club
  • Jacob Gladu –  Gymtastics Gym Club
  • Fyodor Dolotin – Spruce Grove Aerials Gymnastics
  • George Gross  – Capital City Gymnastics Centre
  • Jay Isaac – Dynamyx Gymnastics Club
  • Samuel Lefebvre – Dynamyx Gymnastics Club
  • Evan Malcolm – Canmore Illusions Gymnastics Club
  • Pierre Mouton – Capital City Gymnastics Centre

Team Coaches: Capital City Gymnastics Centre & Dynamyx Gymnastics Club

 
Provincial 5

  • Trey Chowen – Gymtastics Gym Club
  • Justice Gerelus – Spruce Grove Aerials Gymnastics
  • Zachary Gladu – Gymtastics Gym Club
  • Evan Hachey – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Zack Hagen –   Spruce Grove Aerials Gymnastics
  • Aidan Harder – Gymtastics Gym Club
  • Chad Koller – Exelta Gymnastics Club
  • Colten Krease – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Sam Smith – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Liam Sutton –  Calgary Gymnastics Centre

Team Coaches: Gymtastics Gym Club & University of Calgary Gymnastics Centre

 
Elite 3

  • Conner Cloghesy – Calgary Gymnastics Centre
  • Logan Davie –  Calgary Gymnastics Centre
  • Isaiah Flack – Gymtastics Gym Club
  • Scott Goldthorpe – Calgary Gymnastics Centre
  • Liam Hopper – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Isaac Hoyem – Calgary Gymnastics Centre
  • Thoren Lawrence – Calgary Gymnastics Centre
  • Brayden Low – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Anthony Mueller – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Dallan Timmons – Calgary Gymnastics Centre

Team Coaches: Calgary Gymnastics Centre x 2
 

Elite 4

  • Jackson Battista – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Emery Benner – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Ernest Braitenbach – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Jack Delcourt Condon – Gymtastics Gym Club
  • Theo Freeman – Calgary Gymnastics Centre
  • Carson Oxley – Gymtastics Gym Club
  • Mattias Radke – Calgary Gymnastics Centre

Team Coaches: University of Calgary Gymnastics Centre & Calgary Gymnastics Centre