Team Alberta Heads to Saskatoon for Artistic Western Canadian Championships

The Alberta Gymnastics Federation (AGF) is sending a team of over 100 athletes, coaches, judges and mission staff to the 2019 Artistic Western Canadian Championships in Saskatoon, Saskatchewan. The competition runs this Thursday, April 25 to Saturday, April 27 at the Saskatoon Fieldhouse.

Team Alberta consists of 84 athletes (48 WAG athletes and 36 MAG athletes) representing 18 clubs from across the province. They will be joined by the best athletes from Manitoba, Saskatchewan, British Columbia, Yukon and Northwest Territories. All will be vying for the title of Western Canadian Champion. Congratulations to all and best of luck!

For SportzSoft LiveMeet Scoring click here

Alberta Women’s Artistic Gymnastics (WAG) Team to Westerns

 
JO 8 (12 & Younger) Team

  • Aila S. – Grande Prairie Gymnastics
  • Mya K. – Capital City Gymnastics Centre
  • Renna T. – Capital City Gymnastics Centre
  • Sky S. – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Sophia B. – Pegasus Gymnastics

Team Coaches: Jill Knectal and Sara Zack.
 

JO 8 (13 & Older) Team

  • Alexandra F. – Ortona Gymnastics Club
  • Ashlyn J. – Capital City Gymnastics Centre
  • Emlyn B. – Pegasus Gymnastics
  • Emma K. – St. Albert Gymnastics Club
  • Leona B. – Capital City Gymnastics Centre

Team Coaches: Jeremy Mosier and Taren Hirsche.
 

Aspire 1

  • Ella W. – Calgary Gymnastics Centre
  • Hannah C. – Capital City Gymnastics Centre
  • Janel B. – Ortona Gymnastics Club
  • Leah D. – St. Albert Gymnastics Club
  • Leona G. – Canmore Illusions Gymnastics Club
  • Londyn G. – Capital City Gymnastics Centre
  • Mackenzie Y. – Capital City Gymnastics Centre
  • Rebecca L. – St. Albert Gymnastics Club
  • Ruby N. – Canmore Illusions Gymnastics Club

Team Coaches: Berrie Onishenko and Francki Van Rooyen.
 

Aspire 2

  • Samantha B. – Champions Gymnastics Parents Association

Coach: Jordana Drukarsh
 

JO 9 (14+)

  • Ashley P. – Capital City Gymnastics Centre
  • Brooklyn O. – Gymtastics Gym Club
  • Emmah D. – Capital City Gymnastics Centre
  • Jesse H. – Canmore Illusions Gymnastics Club
  • Keara S. – Exelta Gymnastics Club
  • Nusha M. – Capital City Gymnastics Centre
  • Paulina H. – Capital City Gymnastics Centre

Team Coaches: Kiera Schrader-Balson and Kim Baksh.
 

JO 9 (11 – 13)

  • Rachel H. – KIN Gymnastics
  • Addison B. – KIN Gymnastics
  • Jaime P. – Capital City Gymnastics Centre
  • Melania B. – Altadore Gymnastics Club
  • Chloe D. – Calgary Gymnastics Centre
  • Kayla H. – Exelta Gymnastics Club
  • Delaram G. – Norfort Gymnastics Association

Team Coaches: Alin Vermesan and Taren Hirshe.
 

JO 10 (12 – 15)

  • Nicole B. – Capital City Gymnastics Centre
  • Anna I. – Capital City Gymnastics Centre
  • Reese G. – Calgary Gymnastics Centre
  • Jennie W. – Calgary Gymnastics Centre
  • Amelie B. – Pegasus Gymnastics
  • Carly L. – Precision Gymnastics Association
  • Abigail D. – Pegasus Gymnastics

Team Coaches: Zoltan Nagy and Kelly Kelso.
 

JO 10 (16+)

  • Jada M. – Pegasus Gymnastics
  • Calle I. – Capital City Gymnastics Centre
  • Elizabeth H. – Capital City Gymnastics Centre
  • Emma B. – Altadore Gymnastics Club
  • Bryn T. – Calgary Gymnastics Centre
  • Madison T. – Calgary Gymnastics Centre
  • Madison L. – Calgary Gymnastics Centre

Team Coaches: Kristi Cloman and Karen Haverstock.
 

Alberta Men’s Artistic Gymnastics (MAG) Team to Westerns

 
Provincial 4

  • Aidan H. – Gymtastics Gym Club
  • Chad K. – Exelta Gymnastics Club
  • Jacob G. – Gymtastics Gym Club
  • Justice G. – Spruce Grove Aerials Gymnastics
  • Ryan H. – Gymtastics Gym Club
  • Sam S. – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Tatsuo O. – Canmore Illusions Gymnastics Club
  • Tiergan S. – West Wind Gymnastics Club
  • Tyler S. – Gymtastics Gym Club
  • Zachary G. – Gymtastics Gym Club

Team Coaches: Travis Oxley and Jie Wang.

 
Provincial 5

  • Alex F. – Capital City Gymnastics Centre
  • Elijah B. – Gymtastics Gym Club
  • Evan H. – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Jake M. – Gymtastics Gym Club
  • Liam S. – Calgary Gymnastics Centre
  • Michael C. – Capital City Gymnastics Centre
  • Waseem S. – Calgary Gymnastics Centre
  • Will T. – Ortona Gymnastics Club
  • Zachary B. – Calgary Gymnastics Centre
  • Zack H. – Spruce Grove Aerials Gymnastics

Team Coaches: Nei Oliveira and Mada Li.

 

Elite 3

  • Bradley M. – Calgary Gymnastics Centre
  • Brayden L. – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Carson O. – Gymtastics Gym Club
  • Isaac H. – Calgary Gymnastics Centre
  • Jack D. – Gymtastics Gym Club
  • Jay I. – Dynamix Gymnastics Club
  • Liam H. – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Scott G. – Calgary Gymnastics Centre
  • Thoren L. – Calgary Gymnastics Centre
  • Tyson B. – Gymtastics Gym Club

Team Coaches: Cam Taylor and Tony Smith.

 

Elite 4

  • Emery B. – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Ernest B. – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Grayson G. – Calgary Gymnastics Centre
  • Mattias R. – Calgary Gymnastics Centre
  • Parker G. – University of Calgary Gymnastics Centre
  • Theo F. – Calgary Gymnastics Centre

Team Coaches: Scott Rayment and Colin Plomp.